Rozpravy o médiích
Rozpravy o médiích
Jan Motal: Novinařina není hodnotově neutrální, základní hodnoty jsou otázka volby
Co je cílem průvodce mediální etikou a na koho míří? Za co by měl novinář v dnešní době bojovat? Co to vlastně je novinařina? Na čem stojí etické kodexy? Měly by se více ukazovat každodenní zkušenosti lidského života? Týká se průvodce pouze mediálně nepokrytých skupin? Jak v médiích reagují na průvodce? Může umělá inteligence nahradit novinařinu?
O těchto i dalších tématech mluví Jan Motal, odborník na mediální etiku a vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog na Masarykově univerzitě, v bonusovém rozhovoru k Rozpravám o médiích na téma Mediální (ne)etika očima mladých s moderátorkou Lucií Šťastnou.
Jan Motal působí jako vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog na FSS MUNI. Odborně se věnuje etice médií, podílel se na řadě analýz a studií dodržování zásad novinářské práce. Specializuje se na problematiku dehumanizace a reprezentace zranitelných a sociálně vyloučených skupin. Etiku vyučuje i na Cyrilometodějské teologické fakultě UPOL. Je jedním ze zakladatelů a organizátorů pravidelné konference o etice v dokumentárním filmu v rámci MFDF Jihlava, členem expertní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a redakční rady Deníku N. V rámci uměleckého kolektivu Dílo se věnuje i umělecké tvorbě. Publikoval řadu knih o radikalitě a dialogu, naposledy Radikální dramaturgii (2022) a Radikální teologii (2024).
Zdroj: J. Motal