Rozpravy o médiích

Roman Gallo: Regionální žurnalistika je „prací v první linii“

Podcast Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK Season 2 Episode 7

Jak si představit chod redakce Deníku? Kolik lidí pro Deníknapříč regiony pracuje? Do jakých skupin/pozic se dělí? Kdy se v Deníku rozhodli zrušit fyzické redakce? Z jakého důvodu? Co může Deník nabídnout mladým lidem, které láká žurnalistika? V čem se podle Romana Gallo liší regionální žurnalistika od té na celostátní úrovni

Odpovědi se dozvíte v nejnovějším bonusovém rozhovoru Rozprav o médiích na téma Lesk a bída regionální žurnalistiky, ve kterém si Lucie Šťastná z IKSŽ povídá s Romanem Gallo, šéfredaktorem Deníku ve vydavatelství Vltava Labe Media.

Po studiu na Univerzitě Karlově těsně před listopadem 1989 nastoupil jako redaktor v agentuře ČTK a od té doby věnuje médiím celý svůj profesní život. V devadesátých letech působil v různých pozicích v redakci deníku Mladá fronta DNES, kde stál i u zrodu portálu iDNES.cz. Jako šéfredaktor Hospodářských novin stál za jejich přeměnou v moderní noviny nejen pro ekonomickou elitu. Je jedním z duchovních otců zpravodajského portálu Aktuálně.cz. Roky také působil v zahraničí jako mediální konzultant, přednášel na řadě mezinárodních konferencí o vývoji médií. V době arabských revolucí pracoval v Egyptě pro největší noviny arabského světa Al-Ahram, poté řídil reorganizaci a modernizaci saudského deníku Al Yaum a podílel se na dalších mediálních projektech v zemích Blízkého východu. Studentům žurnalistiky přednášel v různých obdobích posledních 20 let jak na Masarykově univerzitě v Brně, tak na pražské Univerzitě Karlově. Poslední roky působí jako šéfredaktor Deníku, které patří do portfolia vydavatelství Vltava Labe Media. Zde se podílí na zásadní reformě a modernizaci sítě regionálních médií a jejich úspěšné adaptaci na digitální dobu.

Zdroj: R. Gallo.
Foto: Filip Fryml