Rozpravy o médiích

Michal Kaderka: Učitelé mediální výchovy potřebují hlavně fungující komunitu spolupracujících učitelů

Podcast Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK Season 2 Episode 44

Jak se učí mediální výchova na gymnáziu? S jakými výzvami se potýkají učitelé mediální výchovy? Proč se Michal Kaderka domnívá, že učitelé mediální výchovy kolem sebe potřebují fungující komunitu spolupracujících učitelů? Proč je podle něj aktuálně navrhované pojetí mediální výchovy v revidovaných kurikulárních dokumentech nedostatečné? Jak se jako učitel vyrovnat s vývojem v oblasti technologií a médií v rámci výuky mediální výchovy? Proč se do mediální výchovy učitelům moc nechce? Měli by žáci při práci ve škole používat umělou inteligenci? A jakým způsobem s ní mohou pracovat učitelé v hodinách mediální výchovy? 

Odpovědi na tyto otázky vám přinese nejnovější letní speciál, ve kterém se Lucie Šťastná baví o mediální výchově a s ní spojených výzvách pro učitele s Michalem Kaderkou, učitelem mediální výchovy na Gymnáziu Na Zatlance a organizátorem mediálního vzdělávání ve společnosti Seznam.

Michal Kaderka vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy aprobaci dějepis – základy společenských věd. Od roku 2010 učil mediální výchovu na Gymnáziu Na Zatlance, odkud přechází na Gymnázium Paměti národa. Michal má dlouholeté zkušenosti z oblasti marketingu a PR. Řadu let píše na svém webu Svět médií.info otevřenou učebnici mediální výchovy, která má sloužit všem učitelům, spravuje také facebookovou skupinu pro všechny, kteří chtějí sdílet informace pro výuku mediální výchovy. Zároveň se je osobou zodpovědnou za mediálně vzdělávací projekty ve společnosti Seznam, takže Michal například pořádá kurzy pro ostatní učitele v rámci Akademie mediálního vzdělávání nebo jednou za rok organizuje Festival mediálního vzdělávání.

Technika, střih i foto: Filip Fryml.