Rozpravy o médiích
Rozpravy o médiích
Anežka Kuzmičová: České děti mají ohledně čtení nižší sebevědomí, než by mít měly
Jak děti prožívají a vnímají čtení? Co pro ně znamená být dobrý čtenář? Jak se dívají na obrázky v knihách, mají je rády nebo ne? A čemu by chtěla Anežka Kuzmičová porozumět díky svému novému výzkumu o faktické literatuře, kterému se bude od letošního září věnovat?
Na podobné otázky se ptala Lucie Šťastná z IKSŽ Anežky Kuzmičové, výzkumnice Katedry mediálních studií na IKSŽ, v nejnovějším bonusovém rozhovoru Rozprav o médiích na téma LITERATURA PRO DĚTI A DĚTSKÝ ČTENÁŘ.
Anežka Kuzmičová pracovala 12 let na Stockholmské univerzitě, kde získala doktorát a dále absolvovala odborné stáže v Dánsku, Kanadě a Velké Británii. Na Karlově Univerzitě nejdříve působila od roku 2020 v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace na Filozofické fakultě a od roku 2024 vede mezioborovou skupinu zkoumající dětské čtení a čtenářství na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd. Za svůj ojedinělý přístup v oblasti čtení a gramotnosti obdržela v roce 2022 cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru společenských věd. Minulý rok získala ERC Starting Grant (2024-2029) na výzkum čtení informačních textů z pohledu dětí ve věku 9-11 let.
Foto: Filip Fryml
Zdroj: Anežka Kuzmičová