Rozpravy o médiích
Rozpravy o médiích
Markéta Supa: Rodiče by se měli více zajímat o to, jak děti příběhy v médiích prožívají
Jak děti prožívají příběhy v různých typech médií? A jak si vytvářejí mediální mix na míru svým potřebám? A proč se některé děti cítí provinile, že preferují příběhy audiovizuálně zpracované a ne čtené? Jakou roli v tom mohou hrát rodiče?
Poslechněte si bonusový rozhovor k Rozpravám o médiích, rodičích a dětech, který s Markétou Supou z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK vedla Lucie Šťastná z téhož institutu.
~ Markéta Supa dlouhodobě zkoumá, jak děti z různých prostředí žijí s médii a také jak a co se o nich učí mezi sebou, ve škole, v rodině a ve veřejném prostoru. Zaměřuje se především na děti ve věku šest až dvanáct let, ale v rámci různých projektů pracuje také s předškoláky a náctiletými. Snaží se pochopit mediální zkušenost dětí jako komplexní a celistvou, a proto se dětí ptá nejen na to, co si myslí, ale také jak se cítí. Doktorát z filozofie mediálního vzdělávání dětí získala ve Velké Británii v roce 2015 a od té doby působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Karlově Univerzitě. Jako Fellow však působí také v Centre for Excellence in Media Practice v Anglii. Podílela se a vedla několik výzkumných projektů zaměřených na děti a média v ČR i v zahraničí, publikuje v mezinárodních recenzovaných časopisech a v současnosti usiluje o rozvoj dětských studií v České republice.